מה כוללת הקמה של אתר?הקמה של אתר דומה ברמה מסויימת לבניה של דירה חדשה. על אותו משקל ניתן לומר ששדרוג של אתר דומה לשיפוץ דירה קיימת.
כמו שדירה צריכה להיות מותאמת לגרים בה כך גם האתר צריך להיות מותאם למטרות אליהם רוצה להגיע הבעלים שלו.
ננסה להשוות ביניהם ע”י ניתוח השלבים אחד לאחד.
בנייה של בית מורכבת ממספר שלבים עיקריים:

1

בשלב הראשון אנו צריכים לחשוב ביחד עם האדריכל שלנו, מה אנחנו רוצים שיהיה בבית החדש שלנו, מהם הצרכים של כל אחד מבני הבית, מהם ההגבלות שיש לנו מבחינת שטח, ומהו התקציב העומדת לרשותינו.ההכנות לבניית האתר הם שלב חשוב ביותר, והצורה בה ניקח אותם ברצינות (או לא) תשפיע מאוד על התוצאה הסופית של האתר.
זהו בעצם שלב התכנון, וכמו בכל פרוייקט, תכנון לקוי או לא רציני יכולים להקשות על תהליך הבנייה ואף לפגום במטרה שלשמה השקענו ובנינו את האתר.
חשוב לחשוב מראש מהי המטרה שלנו, מהו קהל היעד אליו אנו פונים, מה היינו רוצים שהאתר יכיל, ואילו מטרות הוא ישרת.
חשוב גם לתכנן מראש את התקציב העומד לרשותינו, ולקחת בחשבון את ההוצאות הנלוות לבניית אתר, כמו דומיין, שטח אכסון, קופירייטר, עורך תוכן, מעצב, ומתכנת.
חשוב שתוודאו ביחד עם איש המקצוע איתו אתם מתכננים את האתר, מה כלול בשירות אותו הוא נותן לכם, ועל אילו דברים עליכם לשלם בנפרד.
כמובן שחשוב מאד, לערוך חוזה מסודר ביניכם ובין כל איש מקצוע איתו אתם באים במגע בנושא זה.

2

בשלב השני האדריכל יכין תוכנית, בה הוא ישרטט את הבית כדי שיתאים לנו בצורה הטובה ביותר, תוך התייחסות למבנה עצמו, וגם לתכנון ולעיצוב הפנימיים שלו. בשלב זה תבחרו לפי טעמכם האישי, קרמיקה, רצפות, סוגי דלתות, חלונות, וכו’.לאחר תהליך תכנון האתר, מגיע שלב האפיון, ובו יבנה האתר בקוי המתאר שלו. כעת יוחלט כמה עמודים יהיו באתר, ומה יכלול כל עמוד, טקסטים, תמונות, קטעי וידאו, טפסים וכו’.
לאחר שמבנה האתר המפורט יעבור את אישורכם, יעוצב האתר ע”י המעצב, שיתן לו צורה, צבע, ומקום מתאים לכל תמונה ולכל טקסט.
חשוב שתדעו ששינויים שנעשים לאחר שאושר העיצוב, יכולים להיות מורכבים מאד. לכן במידה ואתם רוצים לשנות משהו, ואפילו קטן, יש לעשות זאת לפני שלב הבניה.
כדאי שתבדקו מראש עם איש המקצוע שבונה לכם את האתר, את נושא השינויים לאחר אישור העיצוב, מה תהיה תוספת התשלום וכו’, וחשוב שיהיה בחוזה העבודה שתערכו ביניכם סעיף שידבר על כך.

3

כעת כשהבית כולו מתוכנן לפרטי פרטים, ואתם יכולים לדמיין אותו בעיני רוחכם, ניתן להתחיל את הבניה בפועל עפ”י התוכניות הקיימות.לאחר שעיצוב האתר יאושר על ידכם, ניתן יהיה להתחיל לבנות את האתר.
המתכנת יקח את הסקיצה שאישרתם, ויבנה על פיה את חלקי האתר.

4

בשלב זה שהוא שלב הכניסה אל הבית, תוכלו לחוש בעצמכם איך נראים החיים שבבית על פי התכנית שבניתם. יתכן ותרצו לשנות דברים מסויימים כמו צבע הקרמיקה, או מבנה החדרים, אך כעת עליכם לקחת בחשבון ששנוי בשלב כזה הוא כבר עסק מורכב, יקר ובדרך כלל גם לא כדאי. כמובן שישנם תוספות שניתן לבצע אותם בקלות, כמו החלפה של נורה לנורה עוצמתית יותר, הוספה של מדף בארון.אדריכל מקצועי, יוכל לחסוך לכם הרבה עגמות נפש בתחום הזה. הוא יוכל להציע בפניכם את האפשרויות השונות, ולייעץ לכם עוד בשלב הראשוני, כאשר ישנם דברים שרק בעל נסיון יכול לצפות אותם.מלבד זאת, עבודה מקצועית, היא עבודה שלוקחת בחשבון שנויים עתידיים שיכולים להתרחש, כמו התרחבות המשפחה, או שנויים המתבקשים מעצם ההתקדמות בגיל.לאחר שהאתר ‘עלה לאויר’ תולו לראות ולחוש בעצמכם כיצד ‘מרגיש’ להיות בתוך האתר שלכם.
תכנון מקצועי יקח בחשבון הוספות ושנויים עתידים.
כמו”כ במידה והאתר נבנה ע”י מערכות תוכן עדכניות, אתם אמורים לקבל הדרכה כיצד להעלות בעצמכם תכנים ותמונות לאתר.

5

בשלב זה שהוא שלב הכניסה אל הבית, תוכלו לחוש בעצמכם איך נראים החיים שבבית על פי התכנית שבניתם. יתכן ותרצו לשנות דברים מסויימים כמו צבע הקרמיקה, או מבנה החדרים, אך כעת עליכם לקחת בחשבון ששנוי בשלב כזה הוא כבר עסק מורכב, יקר ובדרך כלל גם לא כדאי. כמובן שישנם תוספות שניתן לבצע אותם בקלות, כמו החלפה של נורה לנורה עוצמתית יותר, הוספה של מדף בארון.אדריכל מקצועי, יוכל לחסוך לכם הרבה עגמות נפש בתחום הזה. הוא יוכל להציע בפניכם את האפשרויות השונות, ולייעץ לכם עוד בשלב הראשוני, כאשר ישנם דברים שרק בעל נסיון יכול לצפות אותם.מלבד זאת, עבודה מקצועית, היא עבודה שלוקחת בחשבון שנויים עתידיים שיכולים להתרחש, כמו התרחבות המשפחה, או שנויים המתבקשים מעצם ההתקדמות בגיל.גם אתר שנבנה במקצועיות, דורש תחזוקה. התחזוקה כוללת עדכון גרסאות, שנויים בנושאים שכבר לא רלוונטים, תיקון תקלות, וכו’.
חשוב שתדעו מראש האם השירות אותו קיבלתם כולל גם תחזוקה. ישנם בוני אתרים הנותנים תחזוקה לשנה, ולאחר מכן בתשלום, וישנם כאלו שגם בשנה הראשונה תצטרכו לשלם על התחזוקה.