מה כוללת הפקה של ספר?


כאשר אתם מעוניינים להוציא ספר לאור, הנכם נדרשים לעבור מספר שלבים. חלקם- הכרחיים ולא ניתן להתקדם בלעדיהם. האחרים- הם תוספות שונות שתפקידם לשדרג ולהעלות את רמתו של המוצר המוגמר, אך כמובן זה עניין של בחירה, טעם אישי, או בהתאם לתקציב הקיים.
במקום זה ריכזנו עבורכם את השלבים העקריים במסלול ההוצאה לאור, כדי שתוכלו להיות ערוכים מראש, ולדעת מה עומד בפניכם.
חשוב לקחת בחשבון גם את נושא השווק וההפצה, שהם תחום בפני עצמו, שלא נגענו בהם במסגרת זו.
הקלדה


הקלדה – כיום, מחברי ספרים רבים מקלידים את חיבוריהם ישירות למחשב. אך עדין ישנם כאלו אשר הדף והעט נוחים להם יותר. לעיתים ספר מורכב גם ממקורות חיצוניים, למשל ספר ביוגרפיה, אשר כולל סיפורים, מכתבים וכו'.
אפשרויות ההקלדה הם או ע"י הקלדה ישירה או ע"י טכנולוגיה בשם OCR. ההופכת טקסט סרוק, שהוא בעצם תמונה, לטקסט בעל אפשרות לעריכה. אפשרות זו הולכת ומשתכללת היום יותר ויותר, וקיימות בשוק תוכנות העושות את העבודה בצורה מדוייקת לא פחות מהקלדה ישירה.
כאשר מעוניינים לנקד את החומר, יש לעשות זאת לאחר העריכה הלשונית, או תוך כדי אם מדובר באותו בעל מקצוע.


עריכה


עריכה – עיקר עבודת הכתיבה היא התוכן הטוב והאיכותי של הספר, אבל אף ספר או עיתון המכבד את עצמו לא יצא לאור, אם לא עבר עריכה לשונית מקצועית. רובם של הכותבים אינם בקיאים ב%100 בכללי השפה, ועלולים להוציא מתחת ידם טעויות שעלולות לעיתים להיות קריטיות.
עריכה לשונית כוללת תיקון שגיאות כתיב או שגיאות הקלדה, וכן הקפדה על אחידות כתיבתו של הספר בהתאם למערכת כללים. כגון כללי כתיב מלא. עריכה לקויה בולטת מאד לעין כאשר באותו עמוד, ולעיתים אף באותו משפט, יכולה להופיע אותה מילה בשתי צורות כתיב שונות. עריכה לשונית גם כוללת ניסוח תחבירי נכון, ופיסוק עפ"י כללי התחביר.
חשוב מאד שספר יעבור גם ליטוש לשוני - שיפור משפטים המנוסחים בצורה מעורפלת או שאינה נוחה לקריאה. ביטול מילים או מספטים מיותרים, והשלמת מילים חסרות.
בספרי עיון חשוב מאד לבדוק את שלמותו, דיוקו, ובהירותו של הספר. תפקידו של העורך הוא גם לבדוק הם ישנם בספר קטעים שאינם הולמים את אופיו של הספר, או לחילופין מקומות בהם טקסט נוסף יבהיר טוב יותר את הנושא המדובר.
כמו כן יש לקבוע את מבנה הספר, פרקים, תתי פרקים, סעיפים. לכל פרק מפרקי הספר וסעיפיו יש לקרוא בשם מתאים.
חשוב לאתר פגמים נוספים בספר, כגון כפילות, חוסר התאמה בין פרקים, משפטים החורגים מנושאו של הספר, משפטים חריפים מדי, אשר יש לרכך אותם.
זה גם הזמן לנקד את הטקסט, אם רוצים לעשות זאת.


עימוד


עימוד - עימוד הוא שם כללי לטכניקה ולתפיסה התכנונית של סידור הטקסטים, התמונות, ושאר האלמנטים הגרפיים בעמוד.
עימוד מתייחס לגודל הכותרות, סוג וגודל הגופן, הטיפוגרפיה, אורך השורות ורוחב הטורים, רוחב השוליים, חלוקת העמוד לטקסט ותמונה והיחסים ביניהם, הטמעת תרשימים ואינפוגרפיקה, שילוב מודעות ועוד.
עימוד נכון הוא הדבר הבסיסי ביותר כדי להגיע לתוצרת משובחת בכל הפקה גרפית מכל סוג שהוא. עימוד שאינו מקצועי פוגע בהנאה של הקורא ובאיכות העברת המסרים, דבר שגורם לירידה בשווקו של הספר או המוצר.


כריכה


כריכה - בשוק קיימים היום מגוון סוגי כריכות, החל מכריכה רכה מהודקת בסיכות או בחום, כריכות קשות בהדפסה צבעונית פרוצס, וכריכות בהטבעות. ניתן להתאים את הכריכה בהתאם למטרה שלכם ולתקציב העומד לרשותכם.


הפקות דפוסהפקות דפוס - במהלך השנים יצרנו קשרים עם בתי דפוס רבים. תוכלו לקבל דרכינו את הצעת המחיר הטובה ביותר בעבורכם. בתי הדפוס איתם אנו עובדים מתמחים בהדפסות פליירים, עלונים, חוברות, ספרים. וכן בהדפסת שמשונית, הדפסה על חומרים מיוחדים כמו קאפה, קנווס או עץ, כרטיסי גירוד, חיתוך לפי שטנץ וכו'..